Sitenin sağında bir giydirme reklam
NEMS

Urgenç, “Mülakat adaletin katilidir”

EĞİTİM 17.09.2023 - 20:22, Güncelleme: 17.09.2023 - 20:22
 

Urgenç, “Mülakat adaletin katilidir”

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Tayfur Urgenç Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in mülakat açıklamasına tepki gösterdi.
  Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç son günlerde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in öğretmen atamalarında mülakat gibi mülakat yapacağız mülakatlar 45 dakika olacak KPSS’nin %50’sini mülakatın %50’sini alarak öğretmenlerin atamalarını gerçekleştireceğiz söylemlerine geçmişteki mülakatlarda yenilen kul haklarını örnek göstererek tepki gösterdi. Sayın Cumhurbaşkanının seçimlerden önce Kamuda mülakatı kaldıracağız sözüne karşı Bakan Yusuf Tekin’in açıklamaları ile kamuoyundan yoğun eleştirilerin geldiğini ifade ederek yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Urgenç açıklamasında,  “Mülakat konusunda endişelerini dile getirenler asla NİYET OKUMUYOR! Bu ülkede kamu çalışanlarının ya da adayların mülakat tecrübesi büyük acılarla doludur. Yıllarca mülakat süreçlerinde çekirdek çitler gibi çatır çatır KUL HAKKI YENDİ! İşe alım, görevde yükselme ve yönetici atama mülakatları öncesinde adaylar, parti/sendika/vakıf/dernek merkezlerinde hizaya sokuldu, listeler havada uçuştu! Bu çirkin gerçekliği yaşamış olan endişeli insanlarımızı, peşin peşin niyet okuyuculuğuyla itham etmek büyük haksızlıktır. Bir diğer önemli husus da mülakat komisyonlarının teşkilidir. Daha önceki tecrübelerimiz gösteriyor ki, önemli kısmı referansla tayin edilmiş olan komisyon üyelerinin “vicdanlarının mı yoksa referanslarının mı” süreci tayin edeceği önemli bir kaygı unsurudur. Nitekim geçmişte “MEB’de noter onaylı torpil listesi” gibi haberlere bile konu olan o kadar rezalete şahit olundu ki! Bu bakımdan geçmişte yaşananlar, MEB’in tarihi için AYIPLI bir dönemdir. Merkezi idare, iyi niyet ve hedeflerle masa başında kurguladığı planlamaların, sahaya yansımasını kestirebilmelidir. Süreci sahada yürütecek kadronun niyet ve yetkinliğini iyi değerlendirmelidir. Yıllardır şahit olunmuştur ki, sahayı domino eden, devletten başka dışarıdan yapılara ve anlayışlara sadakat gösteren ve hala etkinliğini sürdüren unsurlar söz konusudur. Hal böyleyken, söylem ve tasarruflarımızın sonuçlarını bir değil bin kez hesap etmemiz gerekir. Aksaklıklara daha temelden yaklaşmak daha doğru değil midir? Öğretmen yetiştirme sürecini orta öğrenimden başlatır, eğitim fakültesi aşamasını da milli eğitimin programlarıyla tam uyumlu hale getirir ve öğretmen adaylarımızı daha eğitim sürecinde yeterince okullarla buluşturduğumuzda öğretmen yeterliliğine katkıda bulunmuş oluruz. Bu gereklilikleri sağlamadan, 45 dakikalık mülakatlarda öğretmen adaylarımızın yetkinliğini ölçebilmemiz biraz fantezi gibi kalacaktır. Velhasıl, inançlı her insanın tedirgin olması gereken tehlike KUL HAKKI YEMEKTİR! Vicdanlı olan, bu vebalden korkmalıdır. Son söz: Mülakat adaletin katilidir!” ifadelerini kullandı.
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Tayfur Urgenç Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in mülakat açıklamasına tepki gösterdi.

 

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç son günlerde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in öğretmen atamalarında mülakat gibi mülakat yapacağız mülakatlar 45 dakika olacak KPSS’nin %50’sini mülakatın %50’sini alarak öğretmenlerin atamalarını gerçekleştireceğiz söylemlerine geçmişteki mülakatlarda yenilen kul haklarını örnek göstererek tepki gösterdi. Sayın Cumhurbaşkanının seçimlerden önce Kamuda mülakatı kaldıracağız sözüne karşı Bakan Yusuf Tekin’in açıklamaları ile kamuoyundan yoğun eleştirilerin geldiğini ifade ederek yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Urgenç açıklamasında,  “Mülakat konusunda endişelerini dile getirenler asla NİYET OKUMUYOR! Bu ülkede kamu çalışanlarının ya da adayların mülakat tecrübesi büyük acılarla doludur. Yıllarca mülakat süreçlerinde çekirdek çitler gibi çatır çatır KUL HAKKI YENDİ! İşe alım, görevde yükselme ve yönetici atama mülakatları öncesinde adaylar, parti/sendika/vakıf/dernek merkezlerinde hizaya sokuldu, listeler havada uçuştu! Bu çirkin gerçekliği yaşamış olan endişeli insanlarımızı, peşin peşin niyet okuyuculuğuyla itham etmek büyük haksızlıktır. Bir diğer önemli husus da mülakat komisyonlarının teşkilidir. Daha önceki tecrübelerimiz gösteriyor ki, önemli kısmı referansla tayin edilmiş olan komisyon üyelerinin “vicdanlarının mı yoksa referanslarının mı” süreci tayin edeceği önemli bir kaygı unsurudur. Nitekim geçmişte “MEB’de noter onaylı torpil listesi” gibi haberlere bile konu olan o kadar rezalete şahit olundu ki! Bu bakımdan geçmişte yaşananlar, MEB’in tarihi için AYIPLI bir dönemdir. Merkezi idare, iyi niyet ve hedeflerle masa başında kurguladığı planlamaların, sahaya yansımasını kestirebilmelidir. Süreci sahada yürütecek kadronun niyet ve yetkinliğini iyi değerlendirmelidir. Yıllardır şahit olunmuştur ki, sahayı domino eden, devletten başka dışarıdan yapılara ve anlayışlara sadakat gösteren ve hala etkinliğini sürdüren unsurlar söz konusudur. Hal böyleyken, söylem ve tasarruflarımızın sonuçlarını bir değil bin kez hesap etmemiz gerekir. Aksaklıklara daha temelden yaklaşmak daha doğru değil midir? Öğretmen yetiştirme sürecini orta öğrenimden başlatır, eğitim fakültesi aşamasını da milli eğitimin programlarıyla tam uyumlu hale getirir ve öğretmen adaylarımızı daha eğitim sürecinde yeterince okullarla buluşturduğumuzda öğretmen yeterliliğine katkıda bulunmuş oluruz. Bu gereklilikleri sağlamadan, 45 dakikalık mülakatlarda öğretmen adaylarımızın yetkinliğini ölçebilmemiz biraz fantezi gibi kalacaktır. Velhasıl, inançlı her insanın tedirgin olması gereken tehlike KUL HAKKI YEMEKTİR! Vicdanlı olan, bu vebalden korkmalıdır. Son söz: Mülakat adaletin katilidir!” ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve lalehaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.