Sitenin sağında bir giydirme reklam
NEMS

3.Kapadokya Uluslararası Çocuk Kitapları festivali başladı

EĞİTİM 09.05.2024 - 21:12, Güncelleme: 09.05.2024 - 21:12
 

3.Kapadokya Uluslararası Çocuk Kitapları festivali başladı

İlki 2019 yılında düzenlenen Kapadokya Uluslararası Çocuk Kitapları Festivali'nin üçüncüsü Kapadokya Üniversitesi Ürgüp Fabrika Yerleşkesinde başladı.
  Kapadokya Üniversitesi, Ürgüp Kaymakamlığı, Ürgüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Alman Kültür Merkezi (Goethe Instıtut), Fransız Kültür Merkezi (Instıtut Francais), Finlandiya Büyükelçiliği ve Nika Yayınevi iş birliğiyle çocuk kitapları yazarlarının, Kapadokya Üniversitesi merkezlerinin, öğrenci topluluklarının ve paydaşlarının düzenlediği atölyeler, tiyatro, müzik, drama, resim, spor gibi farklı yaş gruplarından çocukların katıldığı etkinlikler, farklı yayınevlerinin kitap stantları gibi bir çok eğitici ve eğlenceli uygulamanın yer aldığı 3. Kapadokya Uluslararası Çocuk Kitapları Festivali bugün başladı. 9-11 Mayıs 2024 tarihleri arasında “İyileşmek İçin Kitap” temasıyla gerçekleştirilecek olan festivalin açılış törenine Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Ürgüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Savaş Özdemir, Alman Enstitüsü’nden Arda Aşkın, Fransız Kültür Merkezi Müdürü Sophie Gauthier, Finlandiya Büyükelçiliği İkinci Kâtibi Tiina Kaarela farklı üniversiteden akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Karasar: “İlkini 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz “Kapadokya Uluslararası Çocuk kitapları Festivali”nin üçüncüsüne ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Bir edebiyat insanının kurmuş olduğu bir üniversiteyiz. Kurucumuz Alev Alatlı ülkemizin önemli bir yazarı ve münevveriydi. Bu nedenle bu tür etkinliklere büyük önem vermekteyiz. Bu festivale Almanya'dan çocuk kitapları yazarı Ute Krause katılıyor. Krause, çocuklarla edebiyatın iyileştirici gücü üzerine atölyeler yapacak. Almanya’dan dostlarımız başından beri bu festivalin düzenleyicileri arasında, kendilerine teşekkür ediyoruz. Fransa’dan konuğumuz Elisabeth Combres, dünya çapında pek çok dile çevrilen Ekoloji kitabı üzerine, ekoloji kahramanları atölyeleri düzenleyecek. Ekoloji sorunları son yılların en önemli sorunları ve Combres’nin atölyeleri bu konuda çocuklarımız için bilgi dolu olacak. Bu sene festivalimize ilk kez katılan bir konuk ülkemiz var, Finlandiya. Finlandiya’dan konuklarımız hem Finceden çevrilen bir kitapla atölye düzenleyecek. Hem de az sonra açılığını yapacağımız Finlandiya’dan Öğretmenler sergisiyle Finlandiya eğitim sistemi konusunda bilgi verecekler. Kendilerini bundan sonra düzenleyeceğimiz festivallerde de mutlaka görmek istiyoruz. ” dedi. Açılış töreninin ardından Finlandiya Büyükelçiliği tarafından hazırlanan “Finlandiyalı Öğretmenler” başlıklı fotoğraf sergisi gezildi. Festival Ürgüp Fabrika Yerleşkesinde üç gün boyunca devam edecek Üç gün boyunca devam edecek olan atölye çalışmaları ve çeşitli etkinliklerin ardından festival, 11 Mayıs Cumartesi, 15.30’da moderatörlüğünü Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan’ın yapacağı, Prof. Dr Neriman Aral, Prof. Dr. Kudret Emiroğlu, Prof. Dr. Kasım Karataş, Yazar Alp Gökalp ve Dinozor Çocuk Editörü Nihal Ünver’in katılacağı “İyileşmek İçin Kitap” başlık panel ile sona erecek.  
İlki 2019 yılında düzenlenen Kapadokya Uluslararası Çocuk Kitapları Festivali'nin üçüncüsü Kapadokya Üniversitesi Ürgüp Fabrika Yerleşkesinde başladı.

 

Kapadokya Üniversitesi, Ürgüp Kaymakamlığı, Ürgüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Alman Kültür Merkezi (Goethe Instıtut), Fransız Kültür Merkezi (Instıtut Francais), Finlandiya Büyükelçiliği ve Nika Yayınevi iş birliğiyle çocuk kitapları yazarlarının, Kapadokya Üniversitesi merkezlerinin, öğrenci topluluklarının ve paydaşlarının düzenlediği atölyeler, tiyatro, müzik, drama, resim, spor gibi farklı yaş gruplarından çocukların katıldığı etkinlikler, farklı yayınevlerinin kitap stantları gibi bir çok eğitici ve eğlenceli uygulamanın yer aldığı 3. Kapadokya Uluslararası Çocuk Kitapları Festivali bugün başladı.

9-11 Mayıs 2024 tarihleri arasında “İyileşmek İçin Kitap” temasıyla gerçekleştirilecek olan festivalin açılış törenine Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Ürgüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Savaş Özdemir, Alman Enstitüsü’nden Arda Aşkın, Fransız Kültür Merkezi Müdürü Sophie Gauthier, Finlandiya Büyükelçiliği İkinci Kâtibi Tiina Kaarela farklı üniversiteden akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Karasar: “İlkini 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz “Kapadokya Uluslararası Çocuk kitapları Festivali”nin üçüncüsüne ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Bir edebiyat insanının kurmuş olduğu bir üniversiteyiz. Kurucumuz Alev Alatlı ülkemizin önemli bir yazarı ve münevveriydi. Bu nedenle bu tür etkinliklere büyük önem vermekteyiz. Bu festivale Almanya'dan çocuk kitapları yazarı Ute Krause katılıyor. Krause, çocuklarla edebiyatın iyileştirici gücü üzerine atölyeler yapacak. Almanya’dan dostlarımız başından beri bu festivalin düzenleyicileri arasında, kendilerine teşekkür ediyoruz.

Fransa’dan konuğumuz Elisabeth Combres, dünya çapında pek çok dile çevrilen Ekoloji kitabı üzerine, ekoloji kahramanları atölyeleri düzenleyecek. Ekoloji sorunları son yılların en önemli sorunları ve Combres’nin atölyeleri bu konuda çocuklarımız için bilgi dolu olacak.

Bu sene festivalimize ilk kez katılan bir konuk ülkemiz var, Finlandiya. Finlandiya’dan konuklarımız hem Finceden çevrilen bir kitapla atölye düzenleyecek. Hem de az sonra açılığını yapacağımız Finlandiya’dan Öğretmenler sergisiyle Finlandiya eğitim sistemi konusunda bilgi verecekler. Kendilerini bundan sonra düzenleyeceğimiz festivallerde de mutlaka görmek istiyoruz. ” dedi.

Açılış töreninin ardından Finlandiya Büyükelçiliği tarafından hazırlanan “Finlandiyalı Öğretmenler” başlıklı fotoğraf sergisi gezildi.

Festival Ürgüp Fabrika Yerleşkesinde üç gün boyunca devam edecek

Üç gün boyunca devam edecek olan atölye çalışmaları ve çeşitli etkinliklerin ardından festival, 11 Mayıs Cumartesi, 15.30’da moderatörlüğünü Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan’ın yapacağı, Prof. Dr Neriman Aral, Prof. Dr. Kudret Emiroğlu, Prof. Dr. Kasım Karataş, Yazar Alp Gökalp ve Dinozor Çocuk Editörü Nihal Ünver’in katılacağı “İyileşmek İçin Kitap” başlık panel ile sona erecek.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve lalehaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.