Kuraklık nedeniyle çiftçilere destekleme ödemeleri yapılacak
Haber
15 Eylül 2021 - Çarşamba 12:25
 
Kuraklık nedeniyle çiftçilere destekleme ödemeleri yapılacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre kuraklık nedeniyle yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak.
NEVŞEHİR Haberi
Kuraklık nedeniyle çiftçilere destekleme ödemeleri yapılacak

 

NEVŞEHİR(MHA) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre kuraklık nedeniyle yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak. 

 

Nevşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada; Destekleme ödemesi, yetersiz yağış nedeniyle kuru şartlarda üretimi yapılan buğday, arpa, çavdar,  yulaf, tritikale, nohut ve mercimek ürünlerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarım havzalarındaki köylerde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere yapılacak. 

 

Karara göre verim kayıpları oranlarına göre destek miktarı dekara 30-100 TL arasında doğrudan olacak. Desteklemeden yararlanacak ürünlerdeki verim kaybı oranları; meteorolojik veriler, TARSİM kayıtları ve İl/İlçe Hasar tespit Komisyonları kayıtları dikkate alınarak İl/İlçe Tahkim Komisyonları tarafından belirlenecek. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kuraklık, nedeniyle, çiftçilere, destekleme, ödemeleri, yapılacak, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı